Stojąc przed wyborem materiału na nasze schody, kierujemy się nie tylko ceną. Nasz wybór musi być spójny z naszym wnętrzem, z dodatkami i z naszym wewnętrznym ja. Dostojny Dąb czy pstrokaty Jesion albo nudny Buk. Czasem sięgamy po drewno egzotyczne zamiast krajowego. Ja opiszę różnice naszych rodzimych trzech gatunków, najczęściej wybieranych na schody.
DĄB - najczęściej wybierany materiał. Najdroższy i zarazem najbardziej szlachetny. Jeśli wybierzemy dąb na schody, to otrzymamy rysunek spokojny i dostojny. Dąb jest drzewem twardym i elastycznym, dobrze odznacza się trwałością na zmiany wilgotności i temperatury, ale tylko w starych drzewach z wykształconym twardzielem. Na stopnie wybieramy deski najbliższe rdzeniu. Biel psuje się szybko, dlatego nie powinna znaleźć się w naszych stopniach. Daje się dobrze barwić, ale polecam sprawdzić na jakimś skrawku, bo na pewno będzie inaczej przyjmował kolor niż drzewa iglaste czy inne gatunki liściaste.
JESION - Najczęściej wybierany ze względu na rysunek. Ciemny twardziel, szeroki i bardzo nieregularny. Jesion ma zdecydowanie więcej kolorów niż Dąb. Tak samo jak jego poprzednik, należy do gatunków twardych. Jego zaleta to również wada. Włókna, które są mocno pokręcone, sprawiają, że w jesionie jest zdecydowanie więcej naprężeń i jest on mniej odporny na zmianę wilgotności i temperatury. Drewno jest materiałem higroskopijnym więc cały czas chłonie wilgoć z pomieszczenia i ją oddaje. Pracuje. Jeśli jednak zależy Ci na rysunku drewna, to z tych trzech, jesion bije pozostałe na głowę.
BUK - Drewno twarde z twardzielem nie odznaczającym się tak wyraźnie jak w przypadku jesionu. Promienie rdzenne liczne i grube a na przekroju podłużnym ciemniejsze. W przeciwieństwie do poprzedników, mało sprężyste i kruche. Łatwo paczy się podczas suszenia. Nie znosi zmian temperatury ani wilgotności choć dobrze znosi oba te warunki, jeśli są stałe. Dobrze się barwi, ale tu również zalecam przygotowanie próbek kolorystycznych, żeby nie było niespodzianek. Buk parzony natomiast zmienia kolor na łososiowaty, jest bardziej elastyczny i wytrzymały oraz doskonale daje się giąć, przez co często stosuje się go na poręcze balustrad. Zdecydowanie najrzadziej wybierany na schody ale i najtańszy.
To nie jest tak, że schody bukowe rozpadną się po kilku latach a jesionowe będą latem i jesienią o centymetr wyższe. Jeśli schody zostaną wykonane z należytą starannością i zachowanie wszelkich standardów stolarki schodowej, to bez różnicy, który materiał wybierzemy, będziemy mieli schody na lata.